Dlaczego prawidłowa pielęgnacja stóp jest taka ważna?

Skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych, znajduję się w niej znaczna ilość gruczołów potowych, co decyduje o jej skłonności do przesuszania się i twardnienia. Jeśli nie dbamy należycie o stopy to z biegiem czasu możemy borykać się poważniejszymi problemami niż narastanie warstwy naskórka i jego twardnienie. Nieusuwany na bieżąco martwy naskórek może doprowadzić do rogowacenia skóry pięt a w jego następstwie np. jej pękania. Ze względu na znaczne wydzielanie się potu na skórze stóp warunki sprzyjają również rozwojowi bakterii i grzybów.

 

Najczęstszymi problemami kosmetycznymi dotyczącymi stóp są:

  • Rogowacenie skóry
  • Wrastające paznokcie
  • Nadmierna potliwość stóp
  • Ból spowodowany odciskami, nagniotkami i modzelami
  • Przesuszenie skóry

Co zrobić, aby uchronić się przed powyższymi kwestiami?

Pierwszą, elementarną zasadą dotyczącą prawidłowej troski o stopy jest dobór odpowiedniego obuwia. To właśnie niewygodnie i wykonane z nieprzepuszczających powietrza, syntetycznych materiałów obuwie w dużej mierze doprowadza do zachwiania równowagi skóry stóp i jej właściwej respiracji. Rozmiar i kształt buta nieodpowiednio dopasowanego do naszych stóp, zbyt wysokie obcasy czy też zbyt częste noszenie obuwia sportowego, które nie pozwala stopom należycie „oddychać” znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia patologii skóry stóp.

 

Co jeszcze możemy zrobić, aby skóra naszych stóp była w dobrej kondycji?

Pielęgnacja stóp nie powinna się odbywać jedynie doraźnie, aby skóra była w dobrej kondycji niezbędna jest regularna nią opieka. Głównie polega ona na stosowaniu preparatów takich jak kremy nawilżająco – odżywcze, czy anty-perspiranty mające na celu obniżenie aktywności gruczołów potowych. Oprócz stosowania warto też poddawać ją zabiegom złuszczającym nadmiar zrogowaciałego naskórka w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub alternatywnie – częściej wykonywać serię domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Prawidłowy proces zabiegu powinien przebiegać zgodnie z następującą kolejnością czynności:

  • Kąpiel stóp – stopy należy namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub dedykowanego stopom płynowi do kąpieli.
  • Usuwanie zrogowaciałego naskórka – po rozmiękczeniu skóry stóp należy delikatnie pozbyć się nadmiaru naskórka przy użyciu tarki lub pumeksu, po czym najlepiej jeszcze dodatkowo wykonać peeling
  • Przycięcie paznokci i usunięcie skórek – dzięki działaniu ciepłej wody i soli zmiękczających znacznie łatwiej jest doprowadzić paznokcie do prawidłowego ich kształtu – co ważne w przeciwieństwie do paznokci u rąk należy pamiętać, aby paznokcie u stóp obcinać „na prosto”. Nieprawidłowe, półokrągłe cięcie jest jedną z przyczyn ich wrastania! Skórki przy paznokciach można zarówno dociąć jak i odsunąć – druga z metod jest zdecydowanie bardziej bezpieczna.
  • Nawilżenie i regeneracja – po wykonaniu zabiegów pedicure należy na stopy nanieść krem regenerująco – kojący: idealnie do tego przeznaczenia nada się krem z naszej serii no36!

Polityka prywatności

Ta strona korzysta z plików Cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka Prywatności